Meme büyütme ameliyatı giderek daha fazla tercih edilen bir ameliyat haline geldi. Kadınlar vücut şekillerinin daha güzel olmasını istiyor ve böyle bir imkan varsa neden yaptırmayayım diye düşünüyor. Gelişen iletişim imkanlarının ve teknolojinin bu durumda payı büyük.

Meme büyütme göğüs dokusu yeterli olmayan, emzirme ya da kilo verme sonucu göğüs volümü azalan veya her iki meme arasında belirgin büyüklük farkı olan kişilere uygulanıyor.

Bir dönem Amerikada ve diğer ülkelerde silikon meme implantlarının kullanımı yasaklanmıştı ancak yeni nesil silikonlar ile yapılan çalışmalar silikon implantların zararlı olmadığını gösterdi ve silikon meme protezlerinin kullanımı serbest bırakıldı. Bu araştırmalardan sonra meme büyütme işlemi daha fazla uygulanmaya başladı.

Eski yıllarda silikon meme implantlarının patlaması ile ilgili basında haberler olması meme büyütme düşünen kişilerin kafasında soru işaretleri oluşturmaktadır.

"Acaba meme silikonu patlar mı?"

Günümüzde kullanılan meme silikonları esnek bir kabuk kısmı ve içindeki silikon jelden oluşmaktadır. Delici, kesici bir yaralanma olmadığı sürece silikonların patlama riski bulunmamaktadır.

Patlama riski bulunan su dolgulu implantlar ise artık nadiren kullanılmaktadır. Günlük aktivite ile silikonda herhangi bir hasar oluşmaz. Yüksek enerjili bir travma almadıkça silikonlar için üretici firmalar ömür boyu garanti vermektedir.

Silikon materyal ömür boyu kullanılabilir ancak vücudumuzun yaşla birlikte değiştiği, farklılaştığı unutulmamalıdır.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı


Kocaeli Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!