Yetersiz dinlenme ve stres, birçok insanın özellikle de kadınların kilo verme çabalarında başarısız olmasının en önemli nedenlerinden biridir. Ayrıca bu durumun hormonal yanıtı, kortizol seviyesinin artmasıdır.

Kortizol bizim “stres” hormonumuzdur ve kortizol düzeyleri yüksek olduğunda karşılaşılan semptomlar;

Hızlı kilo alımı

Yüksek tansiyon

Kas güçsüzlüğü

Ruh hali, anksiyete ve depresyon

Bozulmuş bilişsel işlev (beyin bulanıklığı)

Tiroid fonksiyonu bozukluğu

Kan şekeri dengesizlikleri

Uyku düzensizliği

Yüksek kortizolün olumsuz yan etkilerini siz de hissediyor musunuz?

Eğer cevap “evet” ise, vücudunuzun düzgün çalışması için kullanabileceğiniz bazı basit stratejileri inceleyelim…

1 – Kendinize yetenekli olduğunuzu her gün hatırlatın.

Hayatta pek çok işe yetişmeye çalışırken, kendinizi tükenme noktasına gelmiş bulabilirsiniz. İşte tam bu noktada doğru seçim yapmanız sizi tıkanma noktasından kurtaracaktır. Her şeyi aynı anda en iyi şekilde yapamayabilirsiniz. Bu nedenle önceliklerinizi belirleyerek bir plan oluşturun. Yapabildiğiniz şeylere odaklanarak kendi yeteneğinizin farkına varın. Göreceksiniz ki, zamanla kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve diğer işlerinizi de en iyi şekilde yapabileceksiniz.

2 – Ne olursa olsun dinlenin.

Danışanlarıma, beslenme ve egzersiz kadar uykunun da önemli olduğunu her zaman söylerim. Hatta bazen daha önemli olduğunu vurgularım. Evet, bu cümlemi doğru okudunuz. ‘Sağlıklı beslenip – yeterli egzersiz yapıyor olsanız bile, kilo veremeyebilirsiniz.’ Vücudunuzun önceliği olan yeterli dinlenmeyi ona sağlayamıyorsanız, bırakın kilo vermeyi, ekstra kilo bile alabilirsiniz.

Örneğin; uyku problemi yaşayan ve spora gitmek için sabah 6’da uyanması gereken danışanıma, erken kalkıp az uyuması yerine bir saat daha fazla uyuyarak yeterli şekilde dinlenmesini önerebilirim. Böylece, vücudu onun kişisel ihtiyacını karşılayarak ve daha az strese girerek, istenmeyen yağları yakmaya başlar.

3 – Günışığı ile enerji depolayın.

Size çok güzel bir reçete vereceğim. Haydi, sende her gün 15 dakika gün ışığı al. Sıcaklık ne olursa olsun, dışarı çıkın ve güneş ışığı alın. Bu sadece her gün yeterli miktarda D vitamini almanızı sağlamayacak, aynı zamanda ruh halinizi iyileştirecek ve gün içinde sizi rahatsız edecek herhangi bir yorgunlukla mücadele edecektir. D vitamini eksikliği günümüzde en sık görülen beslenme eksikliklerinden biridir ve bu duruma birçok insanın maruz kaldığını da biliyorum. D vitamini eksikliğinin bazı ortak belirtileri kronik yorgunluk, kemik ve sırt ağrısı, depresyon ve saç dökülmesidir. Günün hangi zaman diliminde kendinize 15 dakika ayırabilirsiniz ve güneşin altında hızlı bir yürüyüş yapabilirsiniz? Ben de bunun benim için ne kadar önemli olduğunu fark ettiğimde, öğle arası zamanımda her gün 15 dakika güneş ışınlarını yakalamak için yürümeye başladım.

Sende yukarıda bahsettiğim vücudunun ihtiyaçlarını karşılıyor musun? Bu uygulamaların sadece bir tanesi bile sağlığınız ve kilo verme çabalarınızda inanılmaz bir fark yaratır. Bu hafta hangi basit değişikliği yapacağına karar verebilirsin. Bende bu süreç boyunca seni teşvik etmeye yardım etmek için buradayım!

Peki, sen daha fazla dinlenmek için hangi değişikliği yapacaksın?

Sağlık ve mutlulukla kalın.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!