Yanakta ve vücudun diğer yerlerinde çıkan kılcal damarlar çoğunlukla çevresel faktörlere bağlıdır. İkinci olarak, sıklıkla kişinin yapısal durumu (deri yapısı) genetik geçişler sorumludur. Ciddi sağlık problemi oluşturmayan kılcal damarlar genellikle görsel bozukluk sebebiyle tedavi edilmektedir. Bazı kılcal damarlar bulunduğu bölgede lokal ateş ve travma sonrası kanamalara sebep olduğu için tedavi endikasyonu oluşturmaktadır.

Kılcal Damar Çıkma Sebepleri

Açık ten rengine sahip olma

Güneş ışınlarına fazla maruz kalma

Sık sık alkollü içecek tüketmek

İçeriğinde steroid olan kremler kullanmak

Sık tıraş olan kişilerde cilt tahrişine bağlı olması

Yüzde geçirilen operasyonlar (burun dudak vs.) sonrasında

Sivilce ve aknenin ciltte meydana getirdiği enfeksiyon da kılcal damar çıkma sebepleri arasında gösterilebilir.

Bazı hastalıklara özellikle romatizmal hastalıklara (skleroderma, SLE) sekonder olarak çıkmaktadır.

En çok yanakta ve burun kökünde, güneşin en çok temas ettiği omuz ve göğüs bölgelerinde çıkmaktadır.

Göz Çevresi Mor Damarlar

Normal olarak tüm insanlarda var olan göz çevresi mor damarlar, bazı kişilerde görsel olarak belirgin hale gelmiştir. Şakak bölgesinde belirginleşen damarlarda bazen baş ağrısı olmaktadır ve tedavi sonrası bu baş ağrıları da bariz bir şekilde geçmektedir. Bu şekildeki görsel bozukluğa sebep olan damarlar genellikle 2 seanslık mikroskleroterapi ile tam anlamıyla yok edilir.

Yüzdeki ve Vücuttaki Kılcal Damarlarda Tedavi

Genel anlamda görsel bozukluk yaratan bu durum için kılcal damar tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi, bireysel istek üzerine başlayıp devam eden bir süreçtir. Klinik anlamda kılcal damar bölgesinde ateşlenme ve travmaya bağlı kanama dışında problem yaratmaz. Başlı başına kişinin öz güvenini görsel anlamda etkilemesi tedavi endikasyonudur. Genellikle kendiliğinden kaybolmazlar. Hatta çevresel faktörlere fazla maruz kalmanın devam etmesi durumunda artış gösterirler.

Kliniğimizde kılcal damar tedavileri kılcal damarların çokluğuna bağlı olarak seanslar halinde yapılır. Başlıca kılcal damar tedavi yöntemleri:

Lazer tedavi uygulaması

Radyo frekans ile tedavi uygulaması

Köpük ve mikroskleroterapi tedavi uygulamaları

Tedavileri kullanılarak başarılı sonuçlar alınmıştır.

Lazer Tedavisi

Çeşitli lazer uygulamaları kılcal damar tedavisinde başarılı olmaktadır. İnce ve hassas ciltlerde lazer uygulamaları bazen kızarıklık yapabilmektedir. Kış ayları, kılcal damar lazer tedavisi için daha uygun olmaktadır.

Radyo frekans ile tedavi uygulaması

Bilindiği üzerine bu yöntemde tıbbi uygulamalar içine girmesiyle kılcal damar tedavisine bariz kolaylıklar sağlamıştır. Radyo frekans ile kılcal damar tedavisi, kendisine ait ince kılcal iğne ile doku altındaki kızarıklıklara kadar kılcalları yok etmektedir. Her mevsimde rahatça kullanılmaktadır. Kılcal damar tedavisinde etkili bir yöntemdir.

Köpük mikroskleroterapi tedavi uygulanması

Gözle görülebilen kılcal veya göz çevresi mor damarlara radyo frekans tedavisi uygulanmadan önce kılcal damarı besleyen damarlara skleroterapi yapılır. Kullanılan ilaç kılcalların çapına ve yüzeyselliğine göre değişik oranlarda lauromacrogol kullanılır.

Kliniğimde kılcal damar tedavisi için kişinin kılcal damar bölgesi ve damarının çapına göre yöntem belirlenir tedavi yapılır. Tedavide, damarların çokluğu ve kalınlığına göre seans sayısı değişmektedir. Kılcal damarlar veya göz çevresi mor damarlar tam anlamıyla kaybolana kadar tedavi devam eder. Genellikle 2 ile 4 seansta tedaviler tamamlanır. Tedavi sonrası lazer dışında yapılacak bir şey yoktur. Lazerde tedavisi sonrası kişinin 2 veya 3 gün güneşe karşı kendisini koruması önerilir.


İzmir Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!