Bazıları lekesiz ve güzel ellere sahip olmanın çok pahalı ve erişilmez bir şey olduğunu zannederken, bazıları da el üzerindeki sorunların asla düzeltilemeyeceğini düşünür ve ümidini keser. Halbuki lekeler silinebilir, damarlar inceltilebilir, ince ve kuru el dolgunlaştırılabilir, şişman bir el ise zayıflatılabilir.

Öncelikle birçok kişinin yakındığı ve yaşlanmanın ilk belirtileri olarak kabul edilen ellerdekilekelerden bahsedelim. Cildin güneş'e karşı bir geliştirdiği bir savunma mekanizması sonucu, zamanla ortaya çıkan bu lekelerden kurtulmak tabii ki mümkündür ancak kararlı ve sabırlı olmak gerekmektedir. Çünkü eldeki lekeler gerçekten çok inatçıdırlar ve zor geçerler, pes etmemek gerekir. Bu tedavinin ilk adımı elleri kesinlikle güneşten uzak tutmayı başarmaktır yani bol bol güneş koruyucu krem kullanmak. İkinci adım doğru bir lazeri doğru bir şekilde uygulatmak ve bunu da aralarda peeling'lerle desteklemek. Üçüncü adımsa yeni leke oluşumunu baskılayacak ilaçları dönemsel olarak kullanmaktır.

Ellerdeki damarlı görüntü bir yere kadar doğal kabul edilebilirse de, eğer doku çok incelmiş ve damarlar fazla genişlemişse görüntü kişiyi rahatsız edici olabilir. Klasik enjeksiyon veya lazer tedavileri ile bu damarlar küçültülebilir veya istenirse tamamen yok edilebilir. Hatta yurt dışında el damarlarının cerrahi yoldan bağlanarak iptal edilmesi de bir hayli yaygındır. El damarlarının iptal edilmesi, herhangi bir dolaşım problemi yaratmamaktadır. Ama ben sadece birkaç seans lazer veya skleroterapi ile el damarlarını incelterek bırakmayı tavsiye ediyorum.

Son olarak çok zayıf ve kuru, etsiz veya ince gözüken ve bu yüzden damarların iyice belirginleştiği, cilt derisinin su tutamamaktan dolayı incelerek parşömen gibi görünüp buruştuğu; yani yaşlı gözüken ellerin yeni tip dolgularla gayet başarılı bir şekilde doldurulabileceğinden bahsetmeliyiz. Zaten dolgu olarak kullandığımız hyalurinik asit maddesi bir hayli su tutmuş bir madde olduğu için eller de hayat suyunu bulmuş gibi olur, cilt gerekli doku desteğini kazanır ve kalitesi hemen değişir. Damarlar küçülür, kaybettiği nemi kazandığı için kurumaya bağlı oluşan reaktif lekeler de azalabilir. Aslında bu etkiyi sadece geçici bir estetik uygulama olarak değil, cilde içerden su vererek o bölgeyi iyileştiren bir tedavi metodu olarak kabul etmek gerekmektedir.

Özetle; insanın yaşını en çok belli eden bölgelerden biri olan ellerinizi de lekelerden kurtarmak, inceltmek, dolgunlaştırmak, kısacası güzelleştirmek, mümkün.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!