Protez ile meme büyütmede 3Ne3N nedir? ne anlamı vardır? Meme protezi ; Ne kadar büyük (hacim) , Ne kadar yumuşak (kıvam) , Ne şekilde, Nereden, Nasıl, Nereye ?

Göğüs çevresi 68-70 cm. olan, 45-50 kg. ağırlığındaki genç bir bayanda en küçük sütyeni dahi dolduracak meme dokusu yoktur. Yani neredeyse “memesi yoktur”. Oysa sokaktaki herhangi birisine kadını tarif et desek “meme” den başlayacaktır. Yani,meme kadın beden algılamasında hem kadının kendisi hem de çevresi için en önemli parametre gibi görünüyor. Meme küçük olursa ne olur ? . Kendine güvensizlik, dişi/kadın hissetmeme,utanma,bedeni saklama,karşı cinsten kaçınma….Herkes için değil ama çoğu ergen ve genç kadın için hisler bu yöndedir .Küçük memeler için

Çözüm önerileri :

A.SÜTYEN VE EKLERİ: “Küçük göğüsleriniz varsa, destekli sütyenlerden yardım alabilirsiniz. Bu sütyenlerin iç kısmında bulunan sünger, göğüslerinizi daha büyük gösterir. Push up sütyen modeller tercih edilirse , daha büyük değil daha dik duran göğüslere de sahip olursunuz. Böylelikle, kıyafetleriniz üzerinizde çok daha şık durur”.Söylemi her zaman doğru değil, Destekli sütyenin içindeki materyal ,giysinin üzerinden dokunma ile sert hissedilir,ince veya bedene oturan giysilerle ve özellikle kadın hafif eğildiği zaman sütyen kenarı belli olur ve hiç de estetik değildir.Bu olumsuz sonuçları düzeltmek için değişik dolgu maddeleri kullanılmaktadır.

Medical sıvı silikon jel malzemeleri ,görünmez sütyen, şişme hava yastıklı sütyen , ayarlanabilir fincan sutyen, silikon pedler ile sorun çözümlenmeye çalışılmaktadır.Sütyen seçimi ,çıkarılabilir destek ürünlerini yerleştirme,asimetri,kayma, bikini duruşunda çoğu zaman hiç de estetik olmayan görüntüler sık karşılaşılan sorunlar.

Günümüzde çare, silikon meme protezi ile memenin büyütülmesi yönündedir. Memesi “nerdeyse yok”,”çok küçük” olarak tanımlanan durumlarda işlem bir estetik ameliyat değil, neredeyse tümüyle yeni bir organ yaratmaktır. Zaten bu ameliyatın en güzel yanı da kadının ameliyathaneden odasına bir meme ile dönmesidir, yeni durum ”dramatik değişim” sözcükleri ile özetlenebilir.

B.DOLGU MADDELERİ VE YAĞ ENJEKSİYONLARI

Meme dokusu içine serum fizyolojik enjeksiyonu ile 1-2 günlük meme büyütme ,son günlerde yeni bir yöntem imiş gibi “gecelik meme büyütme” şeklinde medyada yer aldı.

Değişik kalıcı olmayan dolgu maddeleri meme büyütmede kullanılmıştır,dolgu maddesinin meme dokusu içine değil meme dokusu arkasındaki kas fasyası altına yapılması ve meme dokusunu öne doğru itmesi hedeflenmiştir. Enjeksiyonun tekrarlanması gerekir, asimetriye yol açabilir,granulom adı verilen sınırlı sertlikler oluşabilir.Ancak meme kanseri tanısında karmaşaya yol açabileceği düşüncesi ile çok fazla taraftar bulmamıştır.

Yağ enjeksiyonu da meme büyütme amacı ile kullanılan bir yöntemdir.Hastadan liposuction ile elde edilen yağ dokusu doğrudan/süzülerek/santrifüje edilerek/bazı işlemlerden geçirilerek meme arkasına enjekte edilir.Seçilmiş hastalarda (çok küçük olmayan memeler,ultrasonografi incelemesinde fibrokistik değişiklik tespit edilmeyenler, meme kanseri öykülü aileden gelmeyen bireyler vb) uygulanabilir.

C.MEME PROTEZİ.

Silikon protez ile meme büyütme kalıcı ve kesin sonuç veren bir girişimdir. Bir meme büyütme ameliyatında doğallık ön planda olmalıdır. Yani olması gerektiği gibi,y ani sırıtmayan,yani “aaaa kızın protezlerine bak” dedirtmeyecek şekilde .Zarif kadın ile hafif kadın arasındaki ince çizgi daima zarif kadın tarafında olacak şekilde büyüklük,şekil ve kıvam olarak natürel memeler . Bunun için:

Uygun meme büyüklüğü talebi/rasyonel talep/uzlaşma: Meme büyütme ameliyatı düşünen genç kadınlar, istedikleri meme büyüklüğünü tarif etmede sıkıntı çekerler, genellikle 80-85 gibi sütyen numaraları söylerler. Burada iki önemli nokta unutulmamalıdır; göğüs kafesi çevresi 70 cm. olan birisi 85 sütyen giyemez. Ancak 70 veya 75 beden sütyenin değişik “cup size, A,B,C,D,DD” larını giyebilir (cup size meme çevresi ölçümü ile alakalıdır) , yani 70A / 75Ayerine C, D veya DD harfleri ile ifade edilen büyüklükte meme, çoğu zaman bu uygundur. A harfi o sütyen numarası için en küçük meme boyutunu, DD en büyük meme boyutunu ifade etmektedir.Kısaca göğüs kafesi çevresi ve meme çevresi gibi 2 ayrı ölçüm söz konusudur.

Uygun şekilde ve ölçülerde protez seçimi:

Hastanın arzu ettiği meme büyüklüğü için uzlaşma önemli bir noktadır. Bunu belirleyen boy ve kilo , boy/kilo dağılımı,genel vücut yapısı gibi özelliklerin yanında mevcut memenin tabanı,yüksekliği ve meme yapısı ameliyat sonrası meme büyüklüğünü dolayısıyla protez seçimini etkileyen faktörlerdir. Ameliyat öncesi nihai meme büyüklüğü konusunda hasta hekim uzlaşması ,yani protez hacim ve şeklinin ortak kararı için pirinç testi (the rice test-içi pirinç taneleri dolu naylon kadın çorabı) ,Ziploc (içi serom dolu naylon torbalar) veya bilgisayar programları ile yapılan animasyonlar yardımcı olur.

Deneyimli cerrah hastaya zaman ayırır ise genellikle nihai bu beden sorunu problemsiz halledilir.Önemli olan hastanın beklentisinin rasyonel olmasıdır.İrrasyonel beklentisi olan hastalara Plastik Cerrahlar mesafeli yaklaşır.

Marketlerde çok değişik meme protezleri mevcuttur. Hacim, form ve baban çapı ve yüksekliği (kısa, orta, uzun), hastanın göğüs yapısına uygun, anatomik/yarı anatomik şekilde (biçim, form) ve yeterli projeksiyonda (basık, orta, kabarık) silikon jel, pürtüklü yüzeyli ve değişik kıvamlarda (yumuşak ve hafif sert ) protez seçilmesi doğal görünüme katkıda bulunacaktır.


Protezin uygun anatomik alana yerleştirilmesi: Öncelikli tercihin kas arkası olması beklenir. Protezin yerleştirilebileceği diğer seçenekler kas üzerindeki fasya altına veya meme arkasına şeklinde olabilir. Burada protezin üst kenarının belirgin olma ihtimali vardır, üst tarafta yavaş geçiş sağlayan anatomik protezler bu ihtimali ortadan kaldırabilir. Yine de protezin üst kenar belirginliğini, başka bir deyişle protezli meme görünümünü ortadan kaldıran, meme protezinin kas arkasına konmasıdır. Bir grup cerrah, protezi ikili plana (yukarda kas arkası, aşağıda meme arkası) yerleştirmektedir. Önemli olan doğal görünümü sağlayacak, o hasta için uygun anatomik planın seçilmesidir.Bu anatomik planlara ulaşmak için meme başı,meme başı altı oluğu veya koltuk altına yapılan 4 cm.lik cilt-cilt altı kesileri yeterlidir.Genel veya lokal+IV sedasyon anestezisi altında bu kesilerden girilerek aşağıdaki anatomik planlardan birine protezler yerleştirilebilir.

Protez ile meme büyütme ameliyatının komplikasyon (istenmeyen sonuç) oranları düşük olmalıdır. Bunun için:

Ameliyat öncesi hazırlık: Hastanın genel sağlık bilgileri alınmalı, ameliyat öncesi kan tetkikleri ve meme ultrasonografisi yapılmalıdır. “Meme kanseri aile hikayesi” olan veya risk grubundaki kişiler bilgilendirilmeli, gerekirse genetik testler yapılmalıdır.

Ameliyat sırasında gerekli özen ve ameliyat sonrası bakım: Meme büyütme ameliyatı tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında, komplikasyon olasılığı çok düşüktür. Göğüs duvarının kabul ettiği bir büyüklük ve derinin belirli bir oranda esneme kabiliyeti vardır, bu toleransın çok zorlanması, istenmeyen sonuçlara, komplikasyonlara (dikiş açılması, kapsül kontraktürü gibi) yol açabilir. Komplikasyonlar arasında, kapsül kontraktürü, infeksiyon (iltihaplanma) ve kanama sayılabilir. Her meme büyütme ameliyatında silikon protez etrafında kapsül oluşmaktadır. Ancak ideal olanı bu kapsülün ince ve protez boyutlarına göre biraz bol ve gevşek olmasıdır.

Meme büyütme ameliyatı en sık uyguladığım en favori ameliyatlarımdan birisidir.
Sonuç olarak söylemek gerekir ise :Meme büyütme ameliyatı oldukça kısa, komplikasyon riskleri oldukça düşük, sonuçların hemen ortaya çıktığı bir ameliyattır. Hasta memnuniyet oranı %90 ların üzerindedir. Ameliyat öncesi detaylı muayene, hastaların beklentilerinin iyi analizi, ameliyat ve sonrası sürecin tüm adımları hakkında hastaların doğru/ayrıntılı bilgilendirilmesi ve bunların uygulanması ,mevcut veriler ışığında uygun implant boyut/şeklinin seçilmesi, kişiye özel ameliyat planlaması/uygulanması başarılı ve etkisi uzun yıllar sürecek bir meme büyütme ameliyatı için kaçınılmazdır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!