Yaz gelmeden, sıkılaşma, incelme, selülit tedavilerine başlamadan, güneşin yüzünü göstermesinden hemen önce yapılması gereken en önemli işlemdir cilt bakımı. Güneş sebebiyle, doğru zamanda yapılmazsa faydadan çok zararı dokunacak işlem olan cilt bakımı için en uygun aylardayız. Çok fazla merkez, uzman farklı uygulamalar yapıyor. Ancak son dönemin en iyi sonuçlar alınan uygulamalarından biri Cosmo Peel, bir adım öne çıkıyor. Sebebi ise, uygulamanın doktorlar tarafından özel kimyasallar ile yapılması ve kullanılan bakım kremlerinin özellikli olması.

Cosmo Peel nedir?

Pigment bozuklukları, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, doğum lekeleri, koyu renk noktalar ve malezma gibi sorunların azaltılmasına yardımcı olan bir kimyasal peeling yöntemidir.

Nasıl uygulanır?

Cosmo peel işlem öncesi istenmeyen yan etkileri önlemek için hastaya bir takım sorular mutlaka sorulmalıdır;

Cilt ne kadar hassas? Güneşe nasıl tepki verir? Hemen pembeleşir mi?

Daha önce peeling uygulaması yapılmış mı? Cildi nasıl tepki vermiş?

Cildin ışığa duyarlılık riski var mı?

Tatile çıkıp uzun süre güneşlenmeyi düşünüyor mu?

Komplikasyon ve risk faktörlerini ortadan kaldırmak için mutlaka bu sorular sorulmalıdır.

Uygulama, uygulama sonrası süreç ve bakım nasıl gerçekleşir?

Uygulama prosedürü iki şekilde gerçekleşir. Temizleme ve hazırlama.

Makyaj silindikten sonra temizleme köpüğü (fomer 15) ile cilt temizlenir. Durulanır ve kurulanır. Uygun mataryeller kullanılarak uygulanan cosmo peel cilt durumuna ve kristalleşmeler de göz önünde bulundurularak iki dakika bekletilmelidir. Birinci dakikadan sonra hafif yangı, kaşıntı olması normal beklenen reaksiyonlardır. Cosmo peel nötralizan krem ile temizleme işleminden sonra sadece ilk on iki saat boyunca hasta yüzünü yıkamamalıdır. Bir ay boyunca gerekli olan temizleme köpüğü (fomer 15), onarıcı krem (k ceutıc), güneş koruyucu (sun ceutic), gündüz kremi (c 25), gece kremi (light ceutic) ve aynı zamanda haftada bir uygulaması geren maske (mask 15) anlatılarak verilmelidir. Hastanın klinikte ayırması gereken süre sadece on beş dakikadır. Sonrasında aynı gün ve sonraki günlerde sosyal hayatından, işinden uzak kalmaması, cosmo peel’in en önemli avantajı olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta verilen ev bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılmasıdır. Bunlar cosmo peelin devam ürünleridir. İlk etapta agrasif bir soyulma, şişlik, ağrı, yanma gibi durumların olmamasının tek sebebi ev bakım ürünleridir.

Cosmo peel kimlere uygulanmaz?

Yapılacak bölgede aktif reaksiyonu olanlar.

Kronik deri hastalığı (sedef, attopik dermatit, vitiligo gibi) olanlar

Güneşten korumaya dikkat edemeyecek hastalar

Kısa süre önce yüzüne radyoterapi uygulanan hastalara, geçirdikleri bu dönem içerisinde cosmo peel uygulamak uygun olmayacaktır.

Uygulama ne sıklıkla olmalıdır?

Cosmo peel uygulama işlemi ve ev bakım ürünleri düzenli kullanım sonucunda dahi ilk seansta büyük ölçüde netice görülmektedir. İki aylık bir bakım sürecinin bitmesiyle bir kez daha cosmo peel uygulama işlemi yapılabilir. Çok koyu tenli ve koyu lekeler dışında ilk seansta elde edilen sonuçlar bizim için mükemmel denilebilecek kadar fazladır.

Cosmo peel uygulamalarında istenmeyen reaksiyonlar nelerdir?

Kimyasal peeling mutlaka hekim kontrolünde olmalıdır. Uygulamayı yapan kişi gerçek komplikasyon ve yan etkileri ayırt edebilmelidir. Geçici kızarıklık, şişlik, hassasiyet, kaşıntı beklenen yan etkilerdir ve kendiliğinden geçer.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!