Yazın en tatlı kaçamağı dondurma
Yazın en tatlı kaçamağı dondurma

Yaz aylarında büyük küçük her yaştan insanın vazgeçemediği tat rengârenk dondurmalar! Fakat yemeden önce genellikle

“Acaba kilo alır mıyım?”,
“Diyetimi bozar mı?”,
“İçeriğindeki katkı maddeleri sağlığa zararlı mı?” gibi birçok soru akla gelir.

Dondurmanın yapımında süt ve süt ürünlerinin yanı sıra şeker, glikoz şurubu gibi tatlılık verici maddeler, bitkisel yağ ve/veya süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, fındık/fıstık, karamel gibi besinler, salep, kıvam verici ve aromalar bulunur. Yüksek miktarda süt içermesinden dolayı besin öğesi içeriği yönünden zengindir. Dondurmada protein, karbonhidrat ve yağın yani sıra A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunuyor. Hayatta hiçbir besin tek başına kilo aldırmaz, sonuçta yaktığınız enerjiden daha fazla alıyor olmanız size kilo aldırır. Dondurmayı hamur tatlısı vb. besinlere tercih ederiz çünkü hamur tatlılarına göre enerjisi daha düşüktür. Eğer sağlıklı ve dengeli besleniyorsanız ve egzersizinizi yapıyorsanız dondurma tükenmenizde hiçbir sorun yoktur.

Aslında sadece yaz aylarında değil tüm mevsimlerde rahat tüketilebilecek bir besindir. Sanılanın aksine kişinin hasta olmasını sağlamaz, yani soğuk algınlığı ve gribe yakalanmayı ya da boğaz ağrısına sebebiyeti yoktur. Sadece enerji kısıtlanması yapılan kişilerde ve diyabetlilerde dikkatli tüketilmelidir. Bunun için piyasada tatlandırıcı ile yapılan dondurmalarda vardır. Ayrıca dondurma bademcik ameliyatından sonra ilk verilen besindir.

Dondurma tüketilirken beklide en çok dikkat edilmesi gereken nokta dondurmanın güvenilir bir marka ve yerden alınmasıdır.

Süt çok besleyici bir besin olduğu için mikroorganizmalar sütte çok kolay gelişebilir. Bundan dolayı sütün elde edilme şekli ortamın hijyenik kalitesi, sütün uygun ısıda ve sürede pişirilmesi (pastörize edilmesi) ve saklanması, ayrıca yapılan dondurmaya katılan katkı maddelerinin izin verilen miktarlarda kullanılması önemlidir. Aksi takdirde çok sağlıklı ve besleyici besin olan dondurma besin zehirlenmesi yönünden yani sağlığımız yönünden riskli bir besin haline gelmektedir.

Her yaş grubu için günlük kalsiyum ihtiyacı 800 -1200 mg, büyüme - gelişme çağındaki çocuklarda, menopoz dönemindeki kadınlarda ve yaşlılarda ise daha da fazladır. Yaklaşık 100 gr sade dondurma yendiğinde yaklaşık 1 büyük su bardağı sütün içerdiği kalsiyumu sağlamaktadır. Özellikle çocuklar için, yaz aylarında kalsiyum gereksinmelerini karşılamak genellikle bu aylarda daha az süt tükettikleri için daha zordur. Süt ve türevleri (peynir, yoğurt vb.) gibi "en iyi kalsiyum kaynağı" olarak bilinen besinlerin yanı sıra sütten hazırlanmış olan dondurmayı tüketmek çocukların kalsiyum gereksinmesine katkı sağlayacaktır.

Bu kadar bahsettiğimiz dondurmayı ne kadar tüketiyoruz acaba? Yıllık dondurma tüketimi Türkiye´de (1 lt iken/kişi) çok düşük miktarlar iken , Avrupa´da bu miktar yaklaşık olarak 17 litre dir.

Her yönden sağlıklı olan bu besini her yaştan insan her mevsimde tüketebilir.

Sagılık bir yaz geçirmeniz dileğiyle
Dyt. ALi YÖRÜMEZ


Konya Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!