Yeni keşfimiz moringa!
Yeni keşfimiz moringa!

Çoğumuzun ismini belki de ilk kez duyduğu bu bitki ile ben de yakın zamanlarda bir meslektaşım sayesinde tanıştım. Fazlasıyla ilgimi çekti ki hakkında araştırmalar yapıp bu mucizeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Ana vatanı Himalaya eteklerindeki Kuzey Hindistan bölgeleridir. Ancak sonrasında dünyanın pek çok bölgesine kültür türleri gönderilerek yetiştirilmeye başlamıştır. Yarı tropik, tropik ve subtropik iklimlerde yetişebilen bir üründür.

Son derece besleyici, yüksek antioksidan özellikleri olan, her bölümü tüketilebilen vitaminlerle ve minerallerle zengin, sağlığı geliştirici, hastalıklara karşı koruyucu, güzelliği destekleyen, anti-aging özellikleri bulunan tam bir MUCİZE !

Özellikle Hint hekimler tarafından kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, kanser, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, gut, artrit anemi ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca yaprakları toz haline getirilerek temizlik ve dezenfekte etme işleminde kullanılmaktadır. Tohumlarının bileşimindeki kurumayan yağ olarak ifade edilen Ben Oil ile parfüm, saç bakım ürünlerinde kullanımı mevcuttur.

Besleyici olan yaprakları esansiyel aminoasitleri, fitokimyasalları, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum gibi mineralleri, A, C, E ve B grubu vitaminleri içermektedir. Yaprakları çiğ olarak salata şeklinde tüketilebileceği gibi sebze yemeği olarak da tüketilebilir. Et, tavuk, balık ile zenginleştirilerek de besin değeri daha da artırılabilir.

Yaprakları kurutulup toz haline getirilerek de tüketimi mümkündür. Yapılan çalışmalar 1 yemek kaşığı toz formun 1-3 yaş arası çocukların kalsiyum ihtiyacının %40’ını, protein ihtiyacının %14’ünü, demir ihtiyacının %23’ünü ve A vitamini ihtiyacının da büyük bir kısmını karşıladığını ifade etmektedir. Hamilelik ve emzirme döneminde de annenin demir ve kalsiyum ihtiyacının karşılamada yararlı etkileri olduğu görülmektedir.

Bileşimindeki antioksidan etkinliği olan A, C,E vitaminleri ile diyabet ile ilgili lezyonların iyileşmesinde, kansere karşı mücadelede, bağışıklık fonksiyonlarının güçlendirilmesinde, enfeksiyonlara karşı vücudun savunulmasında önemli rol oynar. Anti- inflamatuar etkinliği ile de gut hastalığında meydana gelen iltihap ve ağrıları azaltıcı etki gösterir.

Arjinin, histin dahil birçok esansiyel aminoasidi içererek çocukların büyüme ve gelişmesine yardımcı olur. Dengeli aminoasit içeriği ile iyi bir protein kaynağıdır. Demir içeriği ile kan hemoglobin oluşumunu destekler.

Kalsiyum içeriği ile dişler, kemikler için önem taşır. Özellikle hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar, çocuklar, sporcular için oldukça faydalıdır. Akut dönemde kemik kaybının önlenmesinde ve osteoporoz tedavisinde önerilmektedir.

İşte Moringa’nın Besin Değerleri:

Moringa, çiğ,taze (100 g)

Moringa, kurutulmuş (100g )

Enerji (kkal)

64

87

Protein (g)

9,4

24

Karbonhidrat (g)

8,3

36

Diyet posası (g)

5,3

6

Yağ (g)

1,4

20,6

Kalsiyum (mg)

185

1897

Fosfor (mg)

112

297

Potasyum (mg)

337

1467

Demir (mg)

4

32,5

Tiamin (mg)

0,26

2,6

Riboflavin (mg)

0,66

1,29

Niasin (mg)

2,22

8,2

B6 vitamini (mg)

1,2

2,4

Folat (μg)

40

540

A vitamini (mg RE)

378

3639

C vitamini (mg)

52

172

E vitamini (mg)

25

56

Kolesterol (mg)

0

0

Yeniliklerle ve mucizelerle dolu bir hayat dileğiyle..


Sivas Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!