Tip 2 diyabet hastalığının prevalansı ne yazık ki dünya genelinde her geçen gün artış gösteriyor. Bu hastalığın etiyolojisine baktığımızda bunun altında yatan en önemli risk faktörünün yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığını görüyoruz. Yanlış beslenme alışkanlıklarına örnek vermek gerekirse bunların çoğunun her yerde ‘çok sağlıklı’ besinler olarak lanse edilen besinler olduğunu görüyoruz: tam buğday ekmeği, kepekli ekmek, bulgur, diyet bisküvi (!)… Bu liste uzayıp gider fakat bunları örnek göstermemin sebebi GLUTEN. Bunları tüketip de iyileşen olmadığı gibi, tip 2 diyabetin bu kadar sık görülme sebepleri arasında bu besinlerin tüketiminin yer aldığını biliyorz. Konumuz magnezyum olduğu için gluten konusunu fazla uzatmayacağım çünkü biliyorum ki glutenin zararlarını anlatmaya başlarsam susmayacağım:)

Tip 2 diyabetle ilgili yapılan çalışmalara ve kendi klinik deneyimime baktığımda doğru beslenme stratejilerinin Tip 2 diyabet hastalarında insülin direncini, kan glukoz konsantrasyonunu, inflamatuar markerları, oksidatif stresi, glisemik kontrolü ve lipit profilini iyileştirdiğini görüyoruz. Gelelim tip 2 diyabetlilerde magnezyumun önemine: magnezyum karbonhidrat metabolizmasında enzimatik reaksiyonlarda kofaktör olarak görev alıyor. Dolayısıyla da glukoz kontrolünü sağlayarak tip 2 diyabete karşı hem koruyucu hem de iyileştirici etki gösteriyor. 2011’de Diabetes Care’da yer alan bir meta-analize göre magnezyum tüketimi ile tip 2 diyabet riskinin azaldığı görülmüştür.

Yanni Papanikolaou ve arkadaşlarının yürüttüğü bir araştırmada besinlerden ve supplementlerden alınan yeterleri magnezyum tüketen kişilerde yetersiz magnezyum tüketenlere göre diyabete bağlı komplikasyonlarda önemli bir azalma olduğu görülmüştür.

Magnezyum İçeren Besinler:

-Ispanak

-Kabak Çekirdeği

-Muz

-İncir

-Avokado

-Yoğurt

-Kefir

-Pazı

Magnezyum hayati öneme sahip bir mineraldir ve vücutta yüzlerce metabolik reaksiyonda görev alır. Magnezyumun glukoz ve insülin metabolizmasında önemli fonksiyonları vardır. Günümüzde ne yazık ki içinde boş enerjiden başka bir şey olmayan besinlerin kalorisine önem verildiğinden hastalıklar sürekli artış gösteriyor. Vitamin-minerallerden fakir olan bu boş enerji kaynakları zehirden başka bir şey değildir. Sağlıklı olmak için mucizevi bir besin yada hap yok! Düşmanları iyi tanıyıp ona göre sağlıklı seçimler yapmak lazım. Magnezyumun da sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu gördünüz, bu yüzden beslenme programınızdan magnezyumu eksik etmemeye çalışın. Sağlıklı Günler…

Diyetisyen Tuğba CİCİ

Kaynaklar:

-Shirani F, Salehi-Abargouei A, Azadbakht L. Effects of Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) diet on some risk for developing type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis on controlled clinical trials. Nutrition. 2013; 29: 939-947.

-Saris NE, Mervaala E, Karppanen H, Khawaja JA, Lewenstam A. Magnesium. An update on physiological, clinical and analytical aspects. Clin Chim Acta. 2000; 294: 1-26.

-Balon TW, Gu JL, Tokuyama Y, Jasman AP, Nadler JL. Magnesium supplementation reduces development of diabetes in a rat model of spontaneous NIDDM. Am J Physiol. 1995; 269: E745-752.

-Dong JY, Xun P, He K, Qin LQ. Magnesium intake and risk of type 2 diabetes: meta-analysis of prospective cohort studies. Diabetes Care. 2011; 34: 2116-2122.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!