Yoğurdun getirdiği sağlık
Yoğurdun getirdiği sağlık

Yoğurt sütün mayalanması sonucu oluşan,vücut için yararlı olan laktik asit bakterilerce zengin ,ekşimsi,aromalı bir besindir.

Vücut için yararlılığı paha biçilmez derecede olan bir süt ürünüdür.Süte oranla , aynı miktarları daha zengin bir protein kaynağı ve süte göre daha kolay sindirilebilir bir besin.Bu nedenle laktoza duyarlılığı olan kişiler yoğurdu rahatlıkla tercih edebilirler.

Peki yoğurdun bize ne gibi yararları var?

*Yoğurt kalsiyum,protein ve içerdiği probiyotikler ile sağlık açısından sayısız fayda sağlar.

*Araştırmalar yoğurdun ,kalsiyumun biyoyararlılığını arttırarak kemik sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu ileri sürmektedir.

*Kalsiyum ve potasyumdan zengin olan yoğurt yüksek kan basıncını önlemeye yardımcıdır.Damar tıkanıklığı gelişme riskini azaltır.

*Ayrıca çalışmalar yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi de zorlaştırdığını ortaya koymuştur.Kalsiyum içeriği sayesinde yoğurt vücuttan daha fazla yağ atımını sağlıyor.Kalsiyum yağı sarmalayarak bağırsaktan emilimini zorlaştırıyor.Yani yoğurt Yağın daha fazla atımını sağlayarak zayıflamaya müthiş bir şekilde yardımcı oluyor.

* Ayrıca zayıflama diyetlerinde tok tutucu özelliği ile de kolaylık sağlar.İçeriğindeki proteinlerle iştahı baskıladığı için tok tutar.

*Karın bölgesindeki yağ miktarını azaltmanın yollarından biri de yeterli kalsiyum almaktır.Kalsiyum yağları azaltma,yağları parçalama ve bel bölgesini inceltme gücüne sahiptir.

*Yoğurt B2( riboflavin ) vitamininden zengindir.Bu vitamin daha çok yoğurdun suyunda bulunur ve bu nedenle de yoğurt ,suyuyla birlikte tüketilirse daha faydalıdır.Sinir sistemine yardımcı olur. İçeriğindeki kalsiyum beyne mutluluk veren sinir ileticilerinin hareketini sağlar.Anksiyete,depresyon, unutkanlık için de yoğurt yardımcı bir şifa kaynağıdır.

*Bunun yanı sıra yapılan bir çok araştırma ,düzenli yoğurt tüketen kadınların vajinal sağlıklarının daha iyi olduğunu da gösteriyor.

*Yoğurt gibi fermente süt ürünleri kolon kanseri riskini azaltır.Yoğurttaki laktik asit bakterileri tümör oluşumunu engelleyici bileşikler sentezler.Laktik asit bağırsak içini aside çevirir ve böylelikle kanser yapıcı maddelerin üremesini engeller.

*Yoğurt, her türlü ishalin iyileşmesinde etkinliği olan bir besindir.Bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlarken , zararlıların yerleşmesini önler.

*Yoğurt bireyin bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcıdır.Özellikle sindirim sistemi enfeksiyonlarına karşı direnci arttırır.

*Alerjik problemleri azaltıcı özelliği ile de dikkat çekmektedir.

Bu kadar faydası olan bir besin bence sofralarımızın vazgeçilmezi olmayı hakediyor.Ama tabiki de kilo kontrolü için az yağlı olanlarını tercih etmelisiniz.

Sağlıkla kalmanız dileklerimle...


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!