Yumurta dondurma nedir?
Yumurta dondurma nedir?

Oosit (yumurta) dondurma, kadının yumurtalığından elde edilen yumurtaların dondurularak ileride kullanılması amacıyla saklanması işlemidir. Bu işlem gelecekte bebek sahibi olmayı planlayan ancak şu an için gebelik düşünmeyen özellikle yumurtalık rezervi düşük kadınlar için çok önemli bir işlemdir. Bir kadın, tüm hayatı boyunca kullanacağı yumurta rezerviyle doğar. Yani doğduğu zaman tüm hayatı boyunca kullanacağı yumurtalar, yenisi oluşmayacak ve programlanan menopoz yaşına kadar idare edecek miktarda vardır. Zamanla bu yumurtaların sayısında azalma ve hücre yapısında bozulma olur.

Özellikle 30’lu yaşların sonunda ve 40 yaşından sonra hem sayı hem de kalitede ciddi bozulmalar olur. Bu nedenle yumurta dondurulması için en uygun dönem 20li yaşlar ile 30 lu yaşlardır. Bu dönemde hem yumurta sayısı hem de kalitesi en üst seviyededir.

Dondurulmuş yumurtalar -196 derecede sıvı nitrojende saklanır. Bu şekilde zamanla oluşan yaşlanmaya bağlı bozulmadan yumurtalar etkilenmez. Çift çocuk sahibi olmayı planladığı zaman dondurulmuş yumurtalardan bir kısmı çözdürülür. Eşin spermiyle birleştirilerek embriyo oluşturulur. Bu embriyolardan kaliteli olanlar seçilerek rahime yerleştirilir. Eğer ileride çocuk sahibi olmayı planlayan ancak biyolojik saatinin bunu engelleyebileceğini düşünen kadınlarda, yumurta dondurma işlemi mükemmel bir seçenektir. Yumurtalıklarda yaşlanmaya bağlı oluşan değişimlerin benzeri rahim için geçerli değildir. Rahim normal yapıdaysa 40-50li yaşlarda bile hormon desteği ile gebeliği taşıyabilir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!