ENDOSKOPİK ORTA YÜZ GENÇLEŞTİRME

Endoskopik yöntemle yüz germe yüz estetiğinde diğer yöntemlere göre daha yeni yöntemlerden birisidir. Klasik kulak ön ve arkasından yapılan kesiler yerine endoskop denilen küçük kameralar kullanılarak yüz germe işleminin yapılmasıdır. Klasik yüz germeye göre bir çok avantajı vardır. Ciddi bir avantajı klasik yüz germedeki kesi izleri bulunmamasıdır.

Neden Orta Yüz Gençleştirme?

Zaman ve beraberinde yer erçekimi, insanların yaşadıkları stresler, yüz bölgesinde yıpranmaya ve yaşlanmaya yol açar. Bu yıpranma ve yaşlanmanın önemli bir kısmı orta yüz bölgesindedir.

ORTA YÜZ bölgesi neresidir? Tüm yüz yatay olarak 3 bölgeye ayırdığınızda ortada kalan bölüm diye kabaca tanımlayabiliriz . Göz ve çevresi, elmacık kemiklerle beraber yanak bölgesi, burun yanları, ağız ve çevresi bu bölgede yer alır.

Yanaklar ve elmacık kemiği bölgesinde bulunan dokular yaşlanmayla aşağıya doğru sarkar. Bu da elmacık kemiği üzerindeki dolgunluğun yok olmasına neden olur. Sarkan bu dokular göz altındaki torbalarların artmasına torbaların altında ayrı ayrı çukurlar oluşmasına ve burundan dudak kenarına uzanan kıvrım olan burun yan kıvrımları üzerinde bir katlantı ve derinleşmelere yol açar. İşte endoskopik yüz germe bu yapıları eski kendi doğal yerine yerleştirilmesi ile yüzün gençleştirilmesini ve daha canlı görünmesini hedefler.

Orta Yüz Gençleştirmenin Amacı Nedir?

Orta yüz gençleştirmenin amacı sarkmış olan dokuların olması gereken yerlerine alınmasıdır. Böylece yanak ve elmacık kemiği bölgesinde, genç ve çekici bir görünüm veren dolgunluk tekrar sağlanır. Göz altı torbalar giderilir ve bu bölgedeki yanak alt göz kapağı arasındaki çukurluklar giderilir. Burun kenarı katlantı ve derinleşmeler gençlik yıllarındakine yaklaşmış olur.

Orta yüz gençleştirme kesinlikle iple askı yöntemi DEĞİLDİR. Tamamen farklı ve alakası kalıcılığı ile çok üstün olan bir yöntemdir.

Nasıl Yapılır?

Alın üstündeki saçlı deri içinden 2-3 cm'lik bir kesi ile şakak ve elmacık kemiği üzerindeki yumuşak dokular serbestleştirilir. Serbestleştirilen yağ yastıkçıkları bir veya iki dikişle şakak bölgesindeki sert ve sağlam dokulara bağlanır.

Genellikle hastalarda kaş ve alın düşüklüğü de olduğundan aynı seansda alın germe ve kaş kaldırma işlemi de birlikte yapılmaktadır.Birlikte yapılacak ek prosedürlere göre 1-2 saat arasında sürer

Ameliyat ve sonrası dönem nasıldır?

Hastanede yatış süresi bir gecedir. Ameliyat sonrası yüzde bir miktar şişlik ve morluk ortaya çıkar. Morluklar bir hafta içinde genellikle tamamen ortadan kalkar. Şişlikler azalarak ortadan kaybolur. Sonucun tam olarak ortaya çıkması 1-2 ayı bulur.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!