Yüzdeki mimik kasları fasiyel sinir (yüz siniri) tarafından kontrol edilmektedir. Bu sinir, kulak arkasından çıkarak cilt altından tüm yüz kaslarına dağılmaktadır. Yüz felci, yüz kaslarını kontrol eden fasiyel sinirde çeşitli nedenlerle oluşan hasar sonucu yüz kaslarının felç olmasıdır. Bu durumda, hasaraın miktarına bağlı olarak, yüzdeki mimik kaslarının tümü veya bir kısmı felç olacaktır. Göz kapakları da mimik kasları ile aynı grupta yer alır. Bu nedenle, gözlerimizin kapatilması da yüz siniri tarafından kontrol edilir. Yüz felci gelişen hastalarda göz kapaklarının felç olması nedeni ile göz kapakları kapatılamaz ve gözler açıkta kalır.
Bu durumda özellikle alt göz kapağı yer çekiminin etkisi ile sarkar ve dışa döner. Yanağın da aşağıya doğru sarkması, göz kapağındaki problemi arttıracaktır.
Bu hastalarda kaşların düşmesi de üst göz kapağının açılmasını engelleyecek kadar şiddetli olabilir.
Bu durumda kozmetik kusurların yanında, gözyaşı dağılımında bozulma ile gözde kuruluk, enfeksiyon ve tahriş meydana gelecektir. Bu tür olgularda, öncelikli amaç gözün korunmasıdır. Bu nedenle alınacak önlemlerin yanında, kalıcı veya geçici olarak kozmetik kusur da düzeltilebilir.
Bazı olgularda yüz felci zaman içerisinde kendiliğinden düzelebilmektedir. Yüz felcinin kalıcı olduğu hastalarda ise, planlı bir yaklaşım ile kapakların açık kalması, alt kapağın dışa dönmesi, yanak ve kaşın sarkması gibi problemlere yönelik kombine cerrahiler uygulanır. Bunun yanında, gözlerdeki kurumanın ve enfeksiyonun önlenmesi amacı ile ilaç tedavisi verilir. Cerrahi tedavile fonksiyonel amaçlı olabileceği gibi estetik amaçlı da olabilir.
Yüz felci olgularında, göz kapaklarının gözü yeterince koruyabilmeleri için uygulanacak farklı cerrahi yöntemlere ek olarak, kozmetik görünümün de düzeltilmesi için gerekli müdahaleler yapılmalıdır. Oküloplastik cerrahi tecrübesi olan göz hekimi bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahiptir.

Doç Dr Ümit Beden


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!