Yüz felci nervus facialis denilen 7. kafa çiftinin bozukluğuna bağlı oluşur. Hasta etkilenen bölgedeki yüz kaslarını kullanamaz. Ağız ve yanak yana doğru kayar, göz kapağı kapatılamaz ve kaş kaldırma hareketi yapılamaz. Estetik bir problem oluşturmasının yanı sıra hastanın yeme, içme faliyetleri etkilenir ve göz kapağının kapanamamasına bağlı oluşan kornea kuruluğu ve enfeksiyonlar sonucu görme kaybına kadar gidebilir.

Yüz felci merkezi ve periferik olarak 2 tiptir. Periferik tipte yüzün yarısındaki tüm kaslar etkilenirken merkezi tipte göz kapağı ve alın etkilenmez. Vakaların %60'ında neden saptanamaz. Diğer nedenler arasında beyin ve kulak kaynaklı tümörler, orta kulak iltahabı, travma öysüsü, herpes virüs gibi çeşitli virüsler, hipertansiyon, diyabet, soğuğa maruz kalma sayılabilir.

Nedeni bilinmeyen yüz felçlerinin %90'ı kendiliğinden iyileşir. İyileşme 2-3 ayı bulabilir.Tedavide kortizonlu ilaçlar, B vitamini, fizik tedavi ve travma vakalarında ameliyat uygulanır. Akupunktur tedavisi yüz felcinde etkinliği yüksek olan bir tedavi yöntemidir. Yanlız tedaviye ilk 3 ayda başlanması çok önemlidir. 6 ayı geçmiş vakalarda etkinlik düşüktür.

Akupunktur tedavisi başlangıçta10-12 seans hemen her gün yapılmalıdır. Sonra 1 hafta ara verilip tedaviye 4 hafta boyunca haftada 2 kez devam edilir. Sonrasında iyileşme durumuna bağlı olarak haftada 1 veya 2 haftada bir kez yüz kaslarının güçlendirilmesine devam edilir. Tedavi başarısı zamanını geçirmemiş vakalarda %95 civarındadır.


Tekirdağ Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!