Zaman içinde bağ dokusunda ve ciltte elastikiyet kaybı başlar. Bu yorgun görünüme ameliyat ile ve ameliyatsız yöntemlerle çözüm bulabiliriz. Ameliyatsız yöntemler içinde örümcek ağı, Fransız askısı, ultrasonik cihazlarla yüz germe, plazma enerjisi ile cilt germe yöntemlerini sayabiliriz. Bazen direkt olarak iple yüz germe tekniğini uygularız. Bazen de hastanın durumuna göre kombine yöntemler uygularız. Örneğin bazı hastalarımızda önce PRP uygulamaları ile cilt kalitesi ve elastikiyetini arttırdıktan sonra iple yüz germe tekniğini uygulamayı öneriyoruz. İşlem öncesi yüz germe uygulanacak bölgeye lokal anestezik krem ardından lokal anestezik ilaç enjeksiyonu ile uyuşma sağlanır. Uygulama boyunca herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissi olmaz. Örümcek ağı uygulaması anestezi ile birlikte yaklaşık 30-40 dakika sürer. Ardından çene ve yanak bölgesine soğuk uygulama yapılır. Bir hafta hafif ödem ve hafif morluk olabilir. Ödem ve morluk hastanın cilt yapısı ve yara iyileşmesi özelliklerine göre değişir. 5 gün boyunca sabah akşam bir antibiyotik ve bir analjezik-antiinflamatuar ilaç verilir. Bu yöntemle hastalarımız yaklaşık 2 yıl yüz germe etkisinin konfornu yaşarlar. Sonrasında ise gereken bölgelere ek uygulamalar yapılıp aynı ekti sağlanabilir.

Cerrahi yöntemler arasında ise genel anestezi altında yüz ile boyun germe ve lokal anestezi ile uyguladığımız kısa skarlı yüz germe operasyonları hastanın gereksinimine göre planlanır.

Kısa skarlı yüz germe veya mini yüz germe operasyonunda kesi kulak önünden kulak memesi kıvrımına, kulak önü çizgisine doğru gizlenerek yapılır. Kesi alanında bulunan pembe düz bir çizgi birkaç ay sonra cilt rengini almaya başlar.

Yüz ve boyun germenin birlikte uygulandığı operasyon genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Kesi izi kulak önünden başlayıp kulak arkasında ve saç çizgisi boyunca gizlenir. Boyunda ise herhangi bir iz bulunmaz. Operasyon sonrası takip amaçlı bir gece hastanede kalınır.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!