Zayıflama!!
Zayıflama!!

Diyetisyen olarak öncelikli hedefimiz kişinin kilo almasına etken olan öğeyi saptamaktır. Sağlıklı vücutta kilo sorunu olmaz ancak aşağıda ana başlıklar şeklinde belirttiğim nedenlerden kişiler kilo alabilir.

->Psikolojik Sorunlar

->Hatalı Beslenme

->Fizyolojik Sorunlar

->Yaşamsal Nedenler ve Genetik

Psikolojik Sorunlar:

Kişinin mutsuzluk durumunda endorfin hormonunun salgılanması (mutluluk hormonu) için istem dışı yemek yemeye yönelmesi ile oluşur. Daha depresif durumlarda yemek yemenin yanı sıra uyku düzenindeki aksaklıklarla beraber özellikle sorunlardan kaçış amacıyla kişinin sürekli uyumaya yönlenmesi ve hareketsizliği eklendiğinde kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Hatalı Beslenme:

Kişinin daha az yemesine rağmen glisemik indeksi yüksek besinleri tercih etmesi, kanda şeker düzeyinin ani yükselişi ve yağ dokusuna çevrilmesi, düzensiz aralıklarla beslenmesi, bir arada yenilmemesi gereken besinleri tercih etmesi ve özellikle akşam öğünlerinden sonra atıştırmalık dediğimiz besin gruplarına fazlaca yer vermesi hatalı beslenme nedenlerindendir.

Fizyolojik sorunlar:

Endokrin sistem sorunları en sık karşılaştığımız sorunlar arasındadır.

-Tiroid bezinde oluşmuş patalojik bir durum

-İnsülin direnci

-Metabolik Sendrom

-Şeker Hastalığı

-Kortizol yüksekliği-düşüklüğü

-Sindirim sistemini etkileyen diğer organlardan herhangi birindeki sorunlar

-Ameliyat veya benzeri bir durum sonucunda hareketin sınırlanması

Yaşamsal Nedenler ve Genetik:

Kişinin yaşam koşulları da kilo alma nedenlerindendir. Asansörsüz bir binanın 5. Katından 1. Katta bir eve taşınması, araba alıp işyerine sürekli arabayla gitmesi ve gelmesi iş yerindeki oldukça iştahlı bir kişiyle yakın arkadaş olması ve yemeklere beraber çıkması yada ev hanımı ise toplumumuzda gün olarak adlandırılan toplantılara gitmesi (malumunuz o günlerde kimse marul ikram etmiyor !!!!) gibi durumlar yaşamsal nedenlerdir.

Genetik nedenler ise halen araştırılmakla beraber ailede anne ve babanın kilolu olması durumunda çocuklarda da kilolu olma oranının arttığı gözlemlenmiştir. Aslında bu durumun bir nedeni de ailenin beslenme alışkanlığından çocuğun etkilenmesi olarak ifade edilebilir.

Dyt. Füsun BİLGİN ÇAKMAK


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!