Tiroit boyunun ön yüzünde yerleşmiş, 25 gr ağırlığında ve kelebek şeklinde bir endokrin salgı bezidir. Yaşam için gerekli olan tiroit hormonunu salgılar. Tiroit hormonu çeşitli nedenler ile a ya da çok salgılandığı zaman vücutta önemli patolojilere neden olur.

Tiroit bezinin fazla hormon salgıladığı ve zehirli guatr olarak bilinen hipertiroidi durumunda, çarpıntı, aşırı terleme, ellerde titreme, sinirlilik, kilo kaybı, kadınlarda adet düzensizliği, kas gücünde azalma, yorguluk ve gözlerin dışa doğru büyümesi gibi bulgular ortaya çıkar.

Hipertiroidiye neden olan durumlar;

Basedow-Graves hastalığı

Toksik adenom (Fazla hormon salgılayan tek nodül)

Toksik multinoduler guatr

Tiroiditler (Tiroit iltihabları)

Dışarıdan ilaç olarak fazla tiroit hormonu alınması olarak özetlenebilir.

Basedow-Graves hastalığı, toksik adenom ve toksik multinodüler guatr, eğer ameliyat için ciddi bir engel yok ise cerrahi olarak tedavi edilirler. Cerrahi mümkün olamıyor ise “Radyo-aktif iyot” ile tedavi yapılabilir.

Cerrahi tedavi öncesinde yüksek olan tiroit hormon değerlerinin ilaçlar ile normal düzeye indirilmesi gereklidir. Bunun yanında yükselmiş olan kalp atım hızının da normale döndürülmesi için ilaç kullanılması gerekebilir. Tiroit hormonları aralıklı olarak kontrol edilir ve normal düzeye ulaşıldığı an ameliyat uygulanır. Ameliyat olarak son yıllarda önerilen yöntem tiroit bezinin tamamının çıkarılması yani “Total Tiroidektomi” ameliyatıdır.

Tiroidit durumunda ise bazı özel durumlar dışında cerrahi tedavi önerilmez. Tiroidit varlığında, tiroit bezi önce hücre hasarına bağlı olarak fazla hormon salgılar ve hipertiroidi durumu gelişir. Bu dönemde antitiroit ilaçlar kullanılır. Bir süre sonra tiroit hormonları normal düzeye inerler ve takip eden dönemde de tiroit bezi az hormon salgılamaya başlayacağı için tiroit hormonunun ilaç olarak alınması gerekecektir. Tiroidit ile birlikte nodül ya da nodüllerin bulunması durumunda, ameliyat kararı nodüllerin yarattığı riske göre verilecektir.


İzmir Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!