Kuron protezleri çeşitli nedenlerle madde kaybına uğramış, farklı estetik beklentilerin olduğu (renkleşme, ara yüz çürüklerinin aktif olması, dişler arasında boşluklar bulunması gibi) durumlarda dişleri restore etmek amacıyla kullanılan protezlerdir.

Köprü protezleri ise, dişsiz boşlukların mevcut olduğu, dişsiz boşluğa komşu dişlerin sağlıklı olduğu durumlarda, boşluğa komşu dişler destek alınarak yapılan protezlerdir. Köprü protezleri ile estetik, fonetik ihtiyaçlar sağlanmakta ve aynı zamanda çiğneme fonksiyonunun devamlılığı sağlanabilmektedir.

Metal alt yapı ile desteklenen kuron ve köprü protezleri ile, zayıf yapıda olan porselene destek sağlanabilmektedir. Ancak metal alt yapı ile desteklenen protezlerde dişeti bölgesinde görülen gri renkleşmelerin varlığı ve porselende oluşan opak görünüm estetik sıkıntılar yaratmakta, bunun yanı sıra hijyen problemi ve alerji gibi sorunlar da gelişebilmektedir. Bu sıkıntılardan dolayı, diş hekimliği alanında yapılan araştırmalar sonucunda porselenin yapısı güçlendirilmiş ve diş renginde alt yapı porselenleri geliştirilmiştir.

Metal desteksiz (Tam seramik) kuron ve köprü protezleri, çeşitli nedenlerle oluşan madde kayıpları (çürük, kırık), dişlerde oluşa renklenmelerin giderilmesi, dişler arasındaki boşlukların (diastema) kapatılması, çapraşıklıkların düzeltilmesi gibi durumlarda uygulanabilmektedir.

Estetik beklentilerdeki artış, diş renginde alt yapı arayışının artmasına neden olmuştur. Geliştirilen sistemler ilk başlarda sadece ön bölgede tek kuron restorasyonunda kullanılabilmekte iken, daha sonra 3 üyeli köprü protezlerinde kullanılabilen porselenler geliştirilmiştir. Zirkonyumun diş hekimliğinde kullanılmaya başlanması ve bilgisayar destekli (CAD/CAM) sistemlerin kullanımının artması ile zirkonyum alt yapılı tam seramik kuron ve köprü protezlerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Zirkonyum alt yapılı tam seramik kuron ve köprü protezleri, metal destekli porselen protezlerin uygulanabildiği tüm vakalarda kullanılabilmektedir. Bu sayede doğal dişlerin optik özellikleri başarılı bir şekilde taklit edilebilmektedir. Gelen ışık farklı seramik tabakalarından kırılarak dişetine ulaşmakta, dişetinde doğal dişlerdeki gibi pembe ve canlı bir görünüm elde edilebilmektedir. Üstün optik özelliklerinin yanı sıra, zirkonyum materyali doku dostu olması ve alerjik-toksik özellik taşımaması sayesinde uzun klinik ömre sahiptir.

Zirkonyum Alt Yapılı Protezler ile İlgili Merak Edilenler

Soru: Zirkonyum protezlerin üretilmesinde kullanılan CAD/CAM tekniği nedir?

Cevap: CAD/CAM tekniği, ingilizce computer aided design/computer aided manifacturing kelimelerinin kısaltılması ile oluşmaktadır. Yani bilgisayar destekli dizayn ve bilgisayar destekli üretim anlamına gelmektedir. Zirkonyum materyalinden elde edilen protezler; bilgisayarda dizayn edilen protezin (kuron veya köprü protezinin), bilgisayar destekli bir program yardımıyla hazır zirkonyum bloğun işlenmesiyle üretilmektedirler.

Soru: Zirkonyum porselenin Metal alt yapılı porselene göre avantajları nelerdir?

Cevap: Zirkonyum altyapı olarak, metal alaşımlarına nazaran daha doku dostu bir materyaldir. Ağız içi dokularla son derece uyumludur. Şu anda diş hekimliğinde kullanılan materyaller arasında anti-allerjen (allerjenik olmayan) yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Zirkonyumun doku dostu özelliği, kemik ve diş eti dokusuyla uyumlu olmasına sebebiyet vermektedir. Zirkonyum bu özellikleri nedeniyle implant materyali olarak da kullanılmaktadır.

Soru: Üst çene ön dişlerimin görünüşünden memnun değilim. Dişlerimin tamamında beyaz dolgulardan var. Bu dolgular da zamanla renkleşiyor. Estetik olarak beni rahatsız ediyor. Zirkonyum porselen uygulatmak istiyorum. Doğal diş görünüşü olur mu?

Cevap: Zirkonyum altyapı beyaz ve opak renktedir. Ancak üzerine uygulanan üst yapı porseleni sayesinde son derece doğal bir görünüm yakalamak mümkün olmaktadır. Dişlerinizin doğal renginde, arzu edilen makyaj uygulanarak diş minesinin doğal translusensini elde etmek mümkündür.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!